niedziela, 6 kwietnia 2014

РОЗПОРЯДОК БОГОСЛУЖЕНЬ В ВАРШАВІ ВІД 7 ДО 15 КВІТНЯ 2014 Р.Б. 

11 квітня
(п'ятниця): РЕКОЛЕКЦІЇ - ДНІ ДУХОВНОЇ ВІДНОВИ.

v о годині 17:30 - Літургія Переждеосвячених дарів з ПРОПОВІДЮ.
v о годині 18:40 - Чин Таїнства Єлеопомазання (Соборування). Молитва на оздоровленя душі і тіла. Помазання Єлеєм.
v ВІД ГОДИНИ 17:00 МОЖНА БУДЕ ПРИСТУПИТИ ДО СПОВІДІ.

12 квітня: Лазарев.а Субота

v о годині 9:00 - Божественна Літургія - за здоров’я. Можна давати наміреня.

13 квітня: Квітна Неділя (Шуткова):

v о годині 9:00 - Божественна Літургія. Посвячення: Лози, Шутки. Посвячення Плащаниці. Закінченя реколекцій. Сповідь від години 8:30. 

PORZĄDEK NABOŻEŃSTW od 8 do 13 kwietnia 2014 r., W GRECKOKATOLICKIEJ WSPÓLNOCIE W WARSZAWIE, ul. Domaniewska 20  

11 KWIETNIA (PIĄTEK) REKOLEKCJE. 

o godzinie 17:30 - Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów. 
o godzinie 18:40 - Obrzęd Sakramentu Namaszczenia Chorych. Obrzęd świętego oleju. 
OD GODZINY 17:00 MOŻNA PRZYSTĄPIĆ DO SAKRAMENTU SPOWIEDZI. 

12 KWIETNIA - SOBOTA ŁAZARZA. 

o godzinie 9:00 - Święta Liturgia (za zdrowie).

13 KWIETNIA - NIEDZIELA PALMOWA. WEJŚCIE JEZUSA CHRYSTUSA DO JEROZOLIMY. 

o godzinie 9:00 - Święta Liturgia. Poświęcenie palm. Odbędzie się poświęcenie CAŁUNU (Płaszczenicy). Zakończenie Rekolekcji.
Od godziny 8:30 SPOWIEDŹ.

O sakramencie namaszczaniu chorych. 

Sakrament sięga swymi korzeniami do pierwszych wieków Chrześcijaństwa. Modlitwa i namaszczenie olejem chorego, ukazuje wierność nauce zawartej w Nowym Testamencie: „Choruje ktoś pośród was? Niech wzywa prezbiterów Kościoła i niech się modlą nad nim, namaszczając go olejem w imię Pana! A modlitwa wiary zbawi dotkniętego słabością i Pan mu ulży, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone" (Jk 5,13-16). Troska o chorych wiernych jest obowiązkiem całej Cerkwi. Obrzęd ten powinien być sprawowany w cerkwi, w obecności tak wielu parafian, jak to tylko możliwe. Jeśli chory nie może się poruszać, wówczas obrzęd jest sprawowany w domu lub tez w szpitalu.
„W obrzęd uzdrowienia powinna być zaangażowany cała Cerkiew, ponieważ choroba jednego z członków, podobnie jak grzech każdego z nich, dotyka całej Cerkwi." Takie właśnie znaczenie ma również cerkiewny wymóg, aby obecnych było siedmiu prezbiterów, którzy siedmiokrotnie czytają Ewangelię oraz modlitwy, w czasie których pomazują chorych olejem.

Kto może przystąpić do sakramentu? 

Do sakramentu nie mogą przystępować dzieci do 7 roku życia – jedynie w drodze wyjątku namaszczane mogą być dzieci poważnie chore. Wierni pragnący przystąpić do sakramentu winni w nim uczestniczyć od samego początku, podając jednocześnie swoje imiona na kartkach „O zdrawije", które w czasie odprawiania sakramentu będą siedmiokrotnie czytane.
Wierni, którzy przystępują do sakramentu, wyrażają swoją wiarę i nadzieję na Bożą pomoc. Ufność Bogu wymaga wytrwałości i z tego powodu Cerkiew nie zezwala na wielokrotne uczestnictwo w sakramencie. Tym bardziej niedopuszczalnym jest wielokrotne uczestnictwo w sakramencie sprawowanym w różnych parafiach.
Sakrament ma na celu uzdrowienie naszego ciała. Cerkiew wyraża jednak wielką troskę o dusze wiernych, dlatego w okresie Wielkiego Postu, bezpośrednio po sakramencie, odprawiana jest Liturgia uprzednio poświęconych Darów. W czasie Liturgii wszyscy przystępujący do sakramentu Namaszczenia powinni przystąpić do sakramentu Spowiedzi i Eucharystii. Często choroby cielesne są emanacją choroby duszy. Oczyszczenie duchowe, poprzez przystąpienie do Eucharystii, pomaga więc uzdrowić nasze ciała.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz